Nareszcie powiało większą swobodą. Mamy to – Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 11 lutego 2021 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Od 17 października 2020 roku wszystkie baseny i aquaparki były zamknięte dla rekreacyjnego pływania. Od 12 lutego 2021 działalność będą mogły wznowić BASENY, ale Uwaga tylko BASENY!, AQUAPARKI nadal są objęte zakazem prowadzenia działalności, w ww. rozporządzeniu.

Co to oznacza dla indywidualnego, rekreacyjnego klienta pływalni?
Niestety chaos, ale ze światełkiem w tunelu, że wreszcie będzie można popływać.

Czy każdy basen będzie otwarty od 12 lutego 2021 do 28 lutego 2021?
Po pierwsze właściciele basenów i aquaparków sami nie wiedzą czy na podstawie ww. rozporządzenia mogą otworzyć swoje obiekty. Wielu robi obecnie analizę prawną, a wszystko przez nieprecyzyjne określenia „basen” i aquapark”. Trudno jest ustalić kryteria klasyfikacyjne , kiedy obiekt jest basenem, a kiedy już aquaparkiem, ponieważ prawnie istnieje określenie „pływalnia” - czyli obiekt kryty lub odkryty, który ma trwały brzeg, dno i uzdatnianą wodę (według Ustawy z dnia 18 sierpnia 2011 r. o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych). Nowe przepisy używają określenia basen i aquapark więc nie deklarują jasno, czy każda pływalnia może zostać otwarta. W praktyce obiekty tylko z basenami sportowymi szykują się do otwarcia, Baseny z częścią sportową i rekreacyjną, planują uruchomić baseny sportowy i rekreacyjny, ale bez atrakcji w postaci zjeżdżalni, dysz masujących , ławeczek, jacuzzi, brodzików. Aquaparki – czyli obiekty z większą ilością atrakcji , mogłyby uruchomić basen rekreacyjny lub z wydzielonymi torami do pływania, z wyłączeniem pozostałych atrakcji, jednak czy przy tak dużych obiektach i na 2 tygodnie to się opłaca? Nie każdy basen zdąży z otwarciem do 12 lutego, ponieważ po tak długiej przerwie muszą zostać poczynione pewne przygotowania: podgrzanie wody w nieckach basenowych i powietrza na hali basenowej, pobór i badanie próbek wody wraz z uzyskaniem pozytywnych wyników. Niektóre obiekty już deklarują późniejszą datę otwarcia.

Wychodząc naprzeciw potrzebom miłośników pływania i właścicieli obiektów basenowych, zespół infobasen.pl uruchamia specjalną zakładkę BASENY OTWARTE W CZASIE COVID, gdzie w łatwy sposób będzie można wyszukać czynne obiekty, z datą od kiedy będą otwarte, dla całej Polski . Dane będą na bieżąco aktualizowane, według zgłoszeń właścicieli obiektów. Prosimy właścicieli basenów o kontakt meilowy administrator@infobasen.pl Usługa jest całkowicie bezpłatna.

Czy każdy może iść na basen od 12 lutego 2021 do 28 lutego 2021?

Według zaktualizowanego rozporządzenia baseny będą otwarte dla:

  • pacjentów (dotyczy basenów w podmiotach wykonujących działalność leczniczą)
  • osób uprawiających sport w ramach współzawodnictwa sportowego, zajęć sportowych lub wydarzeń sportowych,
  • zawodników kadry narodowej polskiego związku sportowego,
  • klubów pływackich (innych dyscyplin też), także amatorskich, zrzeszonych i niezrzeszonych w polskich związkach sportowych,
  • szkółek pływackich organizujących zajęcia sportowe dla grup i osób indywidualnych

Niestety w rozporządzeniu nie ma mowy o osobach pływających indywidualnie, wyłącznie rekreacyjnie. Z drugiej strony, może w ramach obowiązujących przepisów znajdzie się rozwiązanie pozwalające na rozszerzenie grona osób mogących korzystać z basenów (jakieś oświadczenie przy wejściu, że będziemy korzystać ze zorganizowanego pływania :) itp.)

Jak będą funkcjonować baseny od 12 lutego 2021 do 28 lutego 2021?

Najprawdopodobniej dla klientów zostaną oddane do użytku same niecki basenowe bez dodatkowych atrakcji. Wyłączone będą: saunaria, brodziki, zjeżdżalnie, jacuzzi, stanowiska masażu, gejzery itp. Oprócz tego będzie obowiązywać limit osób na basenach, a więc limit szafek i odpowiednie odległości między nimi, nakaz noszenia maseczki w szatniach. Covid dużo pozmieniał, ale da się znaleźć kilka plusów w nowej sytuacji (z pozycji klienta :)W jednym z regulaminów można przeczytać:

  • obowiązkowa jest staranna kąpiel oraz umycie całego ciała pod natryskiem :)
  • dezynfekowanie powierzchni wspólnych w strefie wejścia, szatni, przebieralni, z którymi stykają się użytkownicy regularnie (kilka razy w ciągu dnia)
  • dezynfekowanie opasek po każdym kliencie
  • dezynfekcja szafek środkami z chlorem
  • regularna dezynfekcja powierzchni wspólnych takich jak klamki, drzwi, uchwyty szafek, półki, ławki, włączniki światła, kurki baterii, poręcze, schody, powierzchnie sanitarne i wokół basenów

Nasuwa się wniosek, że będzie czyściej! :) A fenomen Covid zmniejszy liczbę chorób skóry i infekcji dróg moczowo – płciowych :)