Sauna historia

Historia saun

Sauny to bardzo stary wynalazek stosowany powszechnie w rzymskich termach (I w p.n.e) i bizantyjskich łaźniach. Pewną ich kontynuacją są tureckie łaźnie. Na przestrzeni lat i pod wpływem różnych kultur sauna zmieniała swoje oblicze. Sauny zakorzeniły się głównie w kulturze fińskiej oraz rosyjskiej (rosyjskie banie). W Europie rozpowszechniły się dopiero około XI wieku. Sauna stała się symbolem wyciszenia, relaksu oraz miejscem do spokojnej rozmowy. W Polsce bardzo prymitywne formy sauny występowały w X wieku. Świadczą o tym słowa napisane przez Ibrachima Ibn Jakub, który opisuje sauny następująco:

„... budują pomieszczenia z drzewa, szpary utykają czymś, co rośnie na drzewach a nazywają to mech, … w koncie tej budowli wykonują palenisko z kamieni i pozostawiają nad nim otwór do wypuszczania dymu. Kiedy piec jest rozgrzany, zatykają ów otwór, zamykają drzwi i polewają rozżarzone kamienie wodą tak, że unosi się gorąca para, każdy ma w ręku rózgę z listowiem, którą powoduje ruch powietrza i pobija ciało...” (według Tadeusza Cieniawy – „Sauna w domu i zakładzie pracy” - Warszawa 1984)

Serce saun to piece, w których ciepło oddawane jest przez kamienie, rozgrzane do temperatury 1000 °C.


Rodaje saun (temperatura i wilgotność)

Sauna na basenie - sucha

Sauna sucha (fińska, szwedzka) - wysoka temperatura od 80 do 120°C, niska wilgotność od 5% do 20% (wilgotność pomieszczeń domowych wynosi od 30% - 50%), najczęściej o konstrukcji drewnianej. Z sauny tej nie powinny korzystać osoby cierpiące na dolegliwości układu krwionośnego.Sauna parowa na basenie

Saun parowa (rzymska, turecka) - wysoka wilgotność 80% - 100%, temperatura 40 - 60°C. Ze względu na wysoką wilgotność ściany kabiny są najczęściej pokryte płytkami ceramicznymi, natomiast wolnostojące obiekty budowane są z hartowanego szkła i/lub aluminium oraz wysokiej jakości tworzywa sztucznego.


Sauna ziołowa, tylarium

Sauna parowo-ziołowa (sanarium, tylarium) - warunki są łagodne, temperatura 45-65°C, wilgotność względna 45-65%. Generatory pary wodnej przepuszczają parę przez zioła lub esencje zapachowe. Z saun takich mogą korzystać również dzieci. Podczas seansu można zażywać inhalacji.Sauna infrared

Sauna infrared - kabina na podczerwień, w której źródłem ciepła są promienniki podczerwieni. Jest to masaż termiczny skóry i mięśni poprzez wnikanie ciepła na głębokość 4 cm. Idealnie nadaje się do zwalczania cellulitu.

Sauna z parownikiem - sauna z dużą ilością pary wodnej. Parownik posiada wewnętrzny zbiornik na wodę i wytwarza parę wodną utrzymując automatycznie stałą wilgotność powietrza.


Zdrowie - SPA (Sanus Per Aquam)

Poprzez wysoką temperaturę, która pobudza gruczoły potowe skóra wydziela pot wraz z wieloma szkodliwymi, zalegającymi toksynami. Seans 15 minutowy to około 0,3 litra potu. Ponadto, przez skórę mogą wnikać różne substancje dodatkowo zastosowane podczas seansu w saunie. Sauna to naturalny sposób na oczyszczenie i hartowanie organizmu.
Dodatkowo okładanie witkami brzozowymi pobudza krążenie krwi i otwiera pory skóry.

Zalety korzystania z sauny:
 • odtrucie organizmu z różnego rodzaju toksyn
 • oczyszczenie skóry, w tym z drobnoustrojów
 • aktywacja mechanizmów regeneracji skóry
 • wzmocnienie układu odpornościowego
 • obniżenie poziomu stresu
 • usuwanie zmęczenia mięśni
 • regulacja poziomu cholesterolu
Sauna pomaga w leczeniu niektórych schorzeń takich jak:
 • schorzenia nerek
 • zaburzenia krążenia obwodowego
 • nerwice żołądka oraz serca
 • choroby stawów i kręgów
 • choroby górnych dróg oddechowych (astma)
 • otyłość

Bezpiecznie w Saunie

Należy zwrócić uwagę na klika istotnych rzeczy:
 1. Wentylacja – podczas pobytu w saunie nie może zabraknąć tlenu. Bardzo często z sauny korzysta zbyt dużo osób jednocześnie. Administratorzy saun, zwłaszcza tych na basenach z których można korzystać bez dodatkowych opłat zupełnie nie dbają o ograniczanie ilości osób korzystających w tym samym czasie z sauny. Podczas pobytu w saunie krążenie krwi wzrasta nawet 4 krotnie. Organizm potrzebuje dużej ilośi tlenu. Przy niskim jego poziomie oraz wysokiej temperaturze może dojść do zasłabnięcia
 2. Sauna bezpieczeństwo
 3. Przeciwwskazania do korzystania z sauny:
  • osoby będące w ostrym stanie reumatycznym
  • różnego rodzaju infekcje: przeziębienie, gruźlica, ostry stan astmatyczny
  • niewydolność serca, krążenia, choroba wieńcowa i inne
  • choroby serca i nadciśnienie
  • ciąża
  • menstruacja
  • inne: ostre stany zapalne, guzy, wrzody, ogniska zakażenia (np. ból zęba), choroby weneryczne, jaskra, epilepsja i inne - wskazana jest konsultacja z lekarzem
 4. Instalacja elektryczna – w przypadku saun parowych bardzo ważna jest odpowiednia instalacja elektryczna. W powietrzu o dużej wilgotności może dojść do porażenia elektrycznego zwłaszcza w okolicach pieców oraz źle zabezpieczonych przewodów elektrycznych.

Sauny na basenach

Sauna na basenach tłok

Na basenach, a zwłaszcza dużych kompleksach (aquaparkach) zazwyczaj znajduje się sauna. Często jest to kompleks saun, stanowiący część strefy wellness(strefy zdrowia) i/lub spa(leczenie wodą). W niektórych przypadkach sauna jest w cenie biletu np. na basenach termalnych w Szaflarach, lecz wtedy sauny tracą na jakości - jest ciasno, a nawet zimno z powodu dużego ruchu osób korzystających . Dlatego warto skorzystać z płatnych stref saun np. w Bukowinie Tatrzańskiej przy basenach termalnych znajduje się strefa wysokiej jakości, bardzo zróżnicowanych saun.
Goroąco zachęcamy do systematycznego korzystania z saun.