Zjeżdżalnia wodna
Rodzaje, ciekawe rozwiązania i pomysły. Jakie zjeżdżalnie można spotkać na świecie? Czy jest to bezpieczna forma rozrywki? Czy i jak często dochodzi do wypadków? Z jaką prędkością można zjeżdżać?

Zjeżdżalnia wodna – urządzenie, równia pochyła umożliwiająca przyjemne poruszanie się z pewną satysfakcjonującą prędkością, dzięki zmniejszonemu tarciu oraz sile grawitacji. Woda pełni funkcję ośrodka, który zmniejsza tarcie.


Zjeżdżalnia wodna, rura
Zjeżdżalnie wodne mają przeróżne kształty, najczęściej występują w formie rury, rynny lub ślizgawki. Rozróżniamy zjeżdżalnie zamknięte oraz otwarte, gdzie podczas zjeżdżania można podziwiać niebo. Prędkość zjeżdżania zależy od wysokości, nachylenia oraz kształtu zjeżdżalni. Najczęściej można osiągnąć prędkość 25 km / h. Oczywiście są różne sposoby na zwiększenie prędkości, ale o tym dowiemy się w dalszej części artykułu. Średnie nachylenie to około 13%, a długość od kilku metrów (zjeżdżalnie dla najmłodszych – słoniki) do 200 metrów – zjeżdżalnie dla dorosłych.

Zjeżdżalnia wodna, słonik
Zjeżdżalnie dla dzieci – Słonik, Żyrafa, ślizgawki prostokątne – krótkie, bezpieczne, przeznaczone dla najmłodszych.Zjeżdżalnia wodna
Zjeżdżalnie typu „Rura” gdzie zjeżdża się na „pupie”, niestety bez kółeczek, które zapobiegają niszczeniu kostiumów kąpielowych. Są to najpopularniejsze zjeżdżalnie na całym świecie. W Polsce możemy je spotkać prawie na każdym, rekreacyjnym basenie. Krakowski Aquapark posiada bardzo dużo, nietypowych i nowoczesnych rozwiązań, które zaskoczą niejednego znawcę i amatora wodnych szaleństw.
Zjeżdżalnie poduszkowe – aby zapobiec niszczeniu kostiumów kąpielowych oraz zmniejszyć nieprzyjemne odczuwanie łączeń segmentów zjeżdżalni opracowano specjalne kółko do zjeżdżania.

Zjeżdżalnia wodna - lejek
źródło - foto: www.parkwodny.pl/
Lejek, cebula, betoniarka lub UFO czyli zjeżdżalnia w której można wyodrębnić trzy etapy: pierwszy – szybki zjazd rurą do lejka, drugi – wirowanie w kółko w lejku, trzeci - spadek do basenu.

Zjeżdżalnie multimedialne Black Hole (Czarna dziura) – wyposażone w różnego rodzaju audio wizualizacje, odgłosy krzyku, pisku, ryku zwierząt, efekty świetlne np.stroboskop, które potęgują odczucie strachu.

Sposoby zwiększenia prędkości zjeżdżania – aby szybko jechać, trzeba maksymalnie zminimalizować tarcie. Dobrym sposobem jest jazda na samych piętach i łopatkach. Trzeba również zadbać o jak najbardziej opływową sylwetkę. Pupa do góry! Powodzenia!

Ranking polskich zjeżdżalni